Ekogroszek czy pellet – czym palić?

Na rynku dostępne są różne rodzaje paliw stałych do zasilania kotłów. Często spotykanym jest ekogroszek, ale zwolenników pelletu również nie brakuje. Czym różnią się i jaki rodzaj paliwa stałego najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury.

Na rynku dostępne są różne rodzaje paliw stałych do zasilania kotłów. Często spotykanym jest ekogroszek, ale zwolenników pelletu również nie brakuje. Czym różnią się i jaki rodzaj paliwa stałego najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury.

Ekogroszek a pellet

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi konkretny rodzaj paliwa.

Ekogroszek jest to nic innego, jak jeden z rodzajów węgla. Nim zostanie spakowany, przechodzi przez specjalny proces obróbki, który usuwa z niego szkodliwe podczas spalania substancje. Dzięki temu jest bardziej przyjazny dla środowiska. Należy pamiętać, że węgiel jest celowo wydobywanym surowcem, którego głównym przeznaczeniem jest spalenie, w celu wytworzenia energii do ogrzania.

Pellet z kolei jest odpadem, który zalicza się do biomasy. Oznacza to, że zostaje on stworzony w procesie, który formuje go do formy, w której jest sprzedawany. Trzeba pamiętać, że do spalania pelletu potrzebny jest specjalny kocioł lub taki, który umożliwia spalanie np. węgla ekogroszku i pelletu.

Wybór paliwa stałego zależy od możliwości kotła i preferencji kupującego. Teraz pojawia się pytanie: Co lepsze – ekogroszek czy pellet?

Ekogroszek czy pellet – czym palić

Ekogroszek czy pellet – co powinienem wybrać?

Wybierając konkretny rodzaj paliwa stałego, warto wziąć pod uwagę jego docelowe przeznaczenie oraz to, z jakiego kotła korzystamy lub planujemy korzystać. Osoby posiadające kotły węglowe, bez możliwości wykorzystywania innego rodzaju paliwa, umożliwią spalanie np. ekogroszku czy tradycyjnego węgla. Należy wziąć pod uwagę, że kotły na węgiel pracują w trybie stałym, dlatego często posiadają zautomatyzowane podajniki.

Kotły na pellet również mogą być bezobsługowe. Należy jednak przygotować się na częstsze ich uzupełnianie ze względu na przeważnie niższą kaloryczność, niż w przypadku ekogroszku. Może być to odczuwalne w momencie, gdy istnieje potrzeba wytworzenia większej ilości energii, do ogrzania budynku.

Tutaj należy zastanowić się nad kalorycznością, która jako jeden z parametrów paliwa, odgrywa znaczącą rolę.

Ekogroszek o wysokiej jakości

Podobnie jak silniki samochodowe nie lubią miernej jakości paliwa, tak samo kotły nie działają do końca tak jak powinny, gdy stosuje się niskiej jakości ekogroszek.

Dlatego należy zwracać uwagę na poniższe parametry, by kupić węgiel ekogroszek o odpowiedniej jakości: 

  • Kaloryczność – oznacza jaka wartość energetyczną (KJ) można uzyskać z 1 kg paliwa. Im więcej, tym lepiej;
  • Zawartość siarki – podczas spalania ekogroszku wyzwala się ona do atmosfery, dlatego jej zawartość na kilogram opału, nie powinna przekraczać 0,6%;
  • Wilgotność – pamiętajmy, że w trakcie spalania woda odparuje. W przypadku ekogroszku, nie oznacza to znaczących strat na paliwie, ponieważ w wyniku parowania węgla nie ubędzie. Co ważne niski współczynnik wilgotności jest dobry dla samego kotła, ponieważ zjawisko korozji może wystąpić o wiele później;
  • Ilość powstającego popiołu – wybieranie popiołu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, dlatego warto wybierać ekogroszek, z którego powstanie go stosunkowo mało;
  • Podatność na spiekanie – jest to szczególnie ważne, ponieważ powstające spieki mogą powodować problemy z funkcjonowaniem kotła. Oczywiście mogą one powstawać także w przypadku złych ustawień kotła – w tym celu skontaktuj się z serwisantem.

Jak widać są parametry, które bezwzględnie należy brać pod uwagę wybierając węgiel, jakim jest ekogroszek.

Należy jednak pomyśleć także o sposobie przechowywania go.

O tym, “Dlaczego warto kupić węgiel workowany?” oraz “Ekogroszek workowany – TOP 5 powodów dla których powinieneś go wybrać!”, możesz przeczytać na naszym blogu.

2020 © Ekogroszek Patriot | Wszelkie prawa zastrzeżone
Powered by devback.pl