Spiekający się ekogroszek to problem. Przyczyn może być kilka. W tym artykule postaramy się Tobie pomóc i wyjaśnić, dlaczego w ogóle dochodzi do tego zjawiska. Być może okaże się, że spiekanie się ekogroszku w Twoim kotle, ma inne podłoże niż przypuszczałeś.
Spiekający się ekogroszek to problem. Przyczyn może być kilka. W tym artykule postaramy się Tobie pomóc i wyjaśnić, dlaczego w ogóle dochodzi do tego zjawiska. Być może okaże się, że spiekanie się ekogroszku w Twoim kotle, ma inne podłoże niż przypuszczałeś.
Dlaczego węgiel się spieka?
Spiekanie się węgla może występować w przypadku różnych jego form, jak np. ekogroszek. Spiekanie się polega na powstawaniu gród, które w zależności od rodzajów spieków, mają różne podłoża:
- Spieki koksowe – powstają w wyniku topienia się węgla. Odpowiedzialny za to może być węgiel, który posiada wysoki wskaźnik RI lub nieodpowiednie ustawienia kotła.
- Spieki żużlowe – te z kolei powstają z popiołu, jaki tworzy się, gdy spala się np. ekogroszek. Spiekanie się popiołu wynika częściej ze złego ustawienia kotła (zbyt wysoka temperatura spalania), nieco rzadziej zaś z powodu wskaźnika RI węgla.
Dlatego wybierając węgiel ekogroszek, należy zawsze sprawdzać jego parametry RI. Im niższa spiekalność, tym lepiej dla naszego kotła. Ważne, by pozostałe parametry, takie jak:
- kaloryczność,
- zawartość siarki,
- zawartość popiołu,
- wymiar ziarna,
- wilgotność,
również były odpowiednie. To pozwoli, przy optymalnym ustawieniu kotła, na zminimalizowanie ryzyka powstawania spieków.
Spiekanie się ekogroszku – jak go uniknąć w przypadku węgla?
Przede wszystkim należy zadbać o dwa istotne elementy biorące udział w spalaniu węgla: kocioł oraz ekogroszek. Spiekanie się węgla zatem może mieć jedno lub nawet dwa podłoża.
Jeżeli chcemy uniknąć spiekania się ekogroszku z powodu węgla, warto wybierać ten, którego RI nie przekracza 20. Dla przykładu nasz ekogroszek PATRIOT posiada spiekalność na poziomie max. 10. Co ważne – nie posiada żadnych zanieczyszczeń, ani elementów niepalnych, co też może mieć wpływ na występowanie spieków, ale przede wszystkim – na jego efektywność.Pamiętaj, by zawsze kupować dobry ekogroszek. Spiekanie wtedy może ograniczyć się tylko do powstawania, w wyniku złego ustawienia kotła.
Ustawienia kotła a spiekanie się ekogroszku
Niekiedy problemy mogą wynikać nie z samego węgla, a ustawienia kotła. Te przyczyny mogą wynikać z:
- niewłaściwe ustawienie deflektora (zbyt nisko ustawiony),
- niepoprawnie ustawionego nadmuchu,
- konfiguracji czasu podawania.
W związku z tym warto jest spojrzeć do instrukcji swojego kotła lub umówić się z serwisantem, który pomoże w jego właściwym ustawieniu. Czasami właśnie przez złe ustawienia, mogą powstawać spieki, mimo że wykorzystuje się dobry ekogroszek. Spiekanie i związane z nim problemy, są zatem jak widać zależne nie tylko od jakości samego opału (choć jest to ważne!), ale również pracy kotła.