Okres grzewczy to bez wątpienia ten moment w roku, który generuje wysokie rachunki. Można jednak podjąć pewne kroki, które pozwolą zmniejszyć opłaty. Jak zaoszczędzić w sezonie na ogrzewaniu domu? Podpowiadamy!
Okres grzewczy to bez wątpienia ten moment w roku, który generuje wysokie rachunki. Można jednak podjąć pewne kroki, które pozwolą zmniejszyć opłaty. Jak zaoszczędzić w sezonie na ogrzewaniu domu? Podpowiadamy!
Kiedy zaczyna się sezon grzewczy?
Za początek okresu grzewczego przyjmuje się przeważnie wrzesień lub październik. Wynika to z faktu, że w tych miesiącach następuje znaczący spadek temperatury, względem poprzednich miesięcy. Duża wilgotność powietrza w połączeniu z niskimi temperaturami, wymusza rozpoczęcie ogrzewania domu.
Jest to ważne także z punktu widzenia “suszenia” naszego budynku. Budynki murowane muszą być utrzymywane w optymalnych warunkach. Zbyt duża wilgoć może doprowadzić do powstawania grzyba, którego ciężko będzie wybawić z murów naszego domu.
Zatem skoro trzeba grzać, to jak zaoszczędzić w sezonie na ogrzewaniu domu?
6 porad – Jak zaoszczędzić w sezonie na ogrzewaniu domu?
1. Wykorzystuj opał wysokiej jakości
Jednym z podstawowych rozwiązań, może być zmiana lub rozpoczęcie korzystania z ekogroszku wysokiej jakości. Kaloryczny i czysty ekogroszek, pozwala na efektywne spalanie i dostarczenie odpowiedniej ilości energii, przy mniejszej podaży paliwa*.
Sprawdź nasz węgiel ekogroszek PATRIOT – i zacznij palić więcej, za mniej.
2. Ustawienia kotła
Nie bez znaczenia, są także ustawienia, jakie posiada Twój kocioł. Źle wyregulowany będzie nieefektywny, nawet przy korzystaniu z wysokiej jakości opału. Zbyt nisko ustawiony deflektor, nieprawidłowo nastawiony nadmuch, czy zły czas podawania – mogą być przyczyną złego funkcjonowania kotła. W tym wypadku prócz jego słabej pracy, może dochodzić także do powstawania spieków.
Jak tego uniknąć oraz jakie mogą być przyczyny złego ustawienia kotła? Przeczytasz w naszym wpisie: Ekogroszek spiekanie – mamy na to rozwiązanie!
3. Sprawdź szczelność okien
Jak zaoszczędzić w sezonie na ogrzewaniu domu? Przestając generować niepotrzebne koszty. A te wbrew pozorom, mogą kryć się w nie zawsze oczywistych miejscach. Jednym z nich są nieszczelne okna w naszych domach.
Uszczelki w oknach z czasem mogą tracić swoje właściwości, a źle osadzone okna będą stanowiły problem nie tylko w okresie grzewczym. Dlatego nim podejmie się decyzję o dociepleniu budynku lub wymianie kotła na mocniejszy – warto sprawdzić czy zbyt duża ilość ciepła nie ucieka naszymi oknami. Koszt naprawy, ponownego obsadzenia, czy wyregulowania będzie na pewno niższy, niż modernizacja instalacji grzewczej lub budynku.
4. Odpowiednie ustawienie mebli ma znaczenie
Twój kaloryfer jest zasłonięty grubymi firankami lub meblami? Jest to istotny błąd, który znacząco ogranicza jego możliwości ogrzewania pomieszczenia. Niezależnie od rozmiaru, grzejnik w sezonie grzewczym powinien być odsłonięty. W ten sposób umożliwia się mu rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu, a nie akomodowanie go w otoczeniu kaloryfera. Im więcej wolnej przestrzeni będzie dostępne w pokoju, tym szybciej rozprowadza się po nim ciepłe powietrze. Jak zaoszczędzić w sezonie na ogrzewaniu domu? Między innymi właśnie w ten sposób!
5. Właściwe ocieplenie domu jest bardzo ważne
Równie istotna co szczelność okien i drzwi, jest termoizolacja budynku. Przez mury naszego domu, może uciekać duża ilość ciepła, co znacząco wpływa na koszty ogrzewania. Dom, który szybko się wyziębia, musi być intensywnie ogrzewany, co nawet przy tak kalorycznym paliwie jak ekogroszek PATRIOT PLUS, może generować znaczne koszty.
W tym celu warto skontaktować się ze specjalistą budowlanym, który podpowie, czy jest konieczność docieplenia budynku, a także w jaki sposób zwiększyć jego możliwości termoizolacyjne.
6. Dbaj o optymalną temperaturę
Jednym z często popełnianych błędów, jest odkręcanie grzejników na full, a potem wyłączanie, włączanie, wyłączanie… i tak w kółko. W ten sposób zwiększa się zużycie paliwa potrzebnego na wytworzenie energii do ogrzania domu. Dodatkowo w pokoju tworzy się bardzo wysoka temperatura, a w następstwie – duchota. Otwieramy więc okna by wystudzić pomieszczenie, a następnie znowu zaczynamy je ogrzewać… bo zrobiło się chłodno.
Zastanawiając się, jak zaoszczędzić w sezonie na ogrzewaniu domu, dobrze jest wziąć to zagadnienie pod uwagę. Skutecznym rozwiązaniem, może okazać się termostat grzejnikowy. Ustawiając go na optymalną temperaturę, sam będzie regulował podaż ciepłej wody do grzejnika, w zależności czy temperatura w pomieszczeniu została osiągnięta, czy nie.
Jak efektywnie palić ekogroszkiem?
Chcąc efektywnie wykorzystywać ekogroszek do ogrzewania, trzeba pamiętać o tym, że na całościowy efekt, składają się dwie rzeczy: jakość paliwa i możliwości kotła. Jeżeli nie będą ze sobą współgrać – ciężko będzie osiągnąć zadowalający efekt.
W naszym artykule: Jak palić ekogroszkiem? – dowiesz się więcej o odpowiednim doborze paliwa, a także dlaczego Twój kocioł może mieć problemy z wykorzystaniem w stu procentach jego potencjału.
O ile dobrej jakości ekogroszek można kupić bez problemu (jak ekogroszek PATRIOT), o tyle odpowiednie ustawienia kotła, mogą być nie lada wyzwaniem. Więcej dowiesz się z powyższego wpisu.
Kiedy kończy się sezon grzewczy?
Podobnie jak z rozpoczęciem, tak i zakończenie sezonu grzewczego nie ma oficjalnej daty. Przeważnie są to okolice maja – zarówno początek, jak i koniec. Dużo zależy od aury – czy występują poranne przymrozki, jak temperatura utrzymuje się w ciągu dnia i w nocy, oraz jaka jest wilgotność powietrza.
* w stosunku do ekogroszku o słabszych parametrach.